Optimální nastavení plynového kotle – výhody
Jaké faktory ovlivňují nastavení plynového kotle?
Nastavení pece, typ a výkon zařízení
Jak optimálně nastavit plynový kotel?
Ekonomika vytápění: další faktory
Uživatelé plynových kotlů si nejčastěji lámou hlavu nad tím, jak nastavit zařízení tak, aby nespotřebovalo příliš energií. Motivací pro optimální naprogramování kotle je nejen potřeba vytopit domácí prostor na příjemnou teplotu, ale samozřejmě také dosažení co nejnižších nákladů s tím spojených. Topná sezóna v Česku, v závislosti na počasí daného roku, obvykle trvá asi 6 měsíců, ale často začíná dříve (září) a končí mnohem později, než se očekávalo (květen). Optimální nastavení plynového kotle je proto klíčem k vyřešení všech otázek: zajištění stálé tepelné pohody, dlouhodobé minimalizace nákladů na vytápění a konečně neplýtvání energií.
Ložnice: | 16 – 18°C |
Kuchyň: | 17 – 19°C |
Koupelna: | 22 – 24°C |
Technické místnosti: | 12 – 14°C |
Je obtížné dát jasnou odpověď na otázku, jak nejlépe nastavit plynový kotel. Pokaždé bude tento problém záviset na mnoha faktorech. Nastavení kotle bude ovlivněno nejen konkrétní teplotou, kterou chceme získat, ale také výkonem použitého kotle, celkovou velikostí domu, počtem vnitřních stěn, správně zvoleným systémem regulátoru, izolací budovy, dobrými nebo špatnými topnými návyky... Teprve porovnání zmíněných parametrů nám umožní přiblížit se odpovědi v případě konkrétního domu. Probíráme proto nejdůležitější faktory, aby si každý zájemce mohl samostatně určit, jak si plynové vytápění ve svém domě nejlépe nastavit.
První otázka, stojící za pozornost, je typ a výkon plynového kotle, který máme. Tradiční, kondenzační, jedno- nebo dvoufunkční kotel, s otevřenou nebo uzavřenou spalovací komorou - každé z těchto zařízení má jiné vlastnosti a pracuje v určitém výkonovém rozsahu (obvykle od několika do několika desítek kW). Výkon by měl být přizpůsoben našim požadavkům a podmínkám. Zjednodušený vzorec nám umožňuje dojít k závěru, že na každých 10 m2 plochy by mělo připadat přibližně 0,6 kW výkonu. Je však na místě připomenout, že každý další požadovaný parametr (např. dohřev užitkové vody) bude mít významný vliv na zmíněný výkon. Kotel s nesprávně nastaveným výkonem nám neumožní dostatečně vytopit dům v nejchladnějších obdobích nebo nás vystaví zbytečným nákladům.
Nejčastější chybou uživatelů plynových kotlů je volba příliš vysoké teploty na to, aby měla dostatek tepla. Samozřejmě ne každý se musí doma cítit příjemně při 19-20°C, ale není důvod očekávat nižší náklady na plyn nastavením radiátorů např. na 25°C. Vyplatí se dozvědět se více z našeho průvodce o optimální teplotě doma. V případě nejrozšířenějšího kondenzačního kotle bude nejoptimálnější možností nastavení na teplotu v rozmezí 40-50°C. Po překročení 57°C již není možná kondenzace plynu.
Při použití plynového kotle jsou skvělým doplňkem otopného systému prostorové regulátory pro plynové kotle, které zaručují úsporu energie. Regulátory zároveň umožňují přesné přizpůsobení provozu kotle tepelným podmínkám v konkrétních místnostech prostřednictvím inteligentní analýzy bilance tepelných zisků a ztrát. Zde je třeba rozlišovat mezi radiátorovým a podlahovým vytápěním. Každý z těchto tepelných systémů má mírně odlišné vlastnosti a bude vyžadovat jiný řídicí program. Efektivním řešením v domácnosti bude použití komplexního zónového systému, ve kterém lze nastavit teplotu v každé místnosti v domě samostatně, nezávisle, podle preferencí uživatelů. To se projeví nejen v dokonalém přizpůsobení vytápěcího programu skutečné potřebě tepla v domě, ale také ve skutečných úsporách. Vybraná zařízení TECH Controllers jsou navíc vybavena komunikací Open Therm. V praxi to znamená, že připojením k některým modelům kotlů (vybrané modely s připojením Open Therm) můžeme pomocí externího teplotního čidla nastavit nastavenou teplotu zdroje a řídit topnou křivku, stejně jako nastavit rozvrh vytápění a ohřevu vody. Navíc se průběžně zobrazují parametry jako teplota kotle, TUV, výkon hořáku…
Jak vidíte, vhodné regulátory Vám umožní neustále řídit chod plynového kotle a udržovat tak udávanou pokojovou teplotu, reagovat na případné změny venkovní teploty, a tím Vám pomohou dosáhnout optimálního nastavení plynového kotle v velmi snadným a dostupným způsobem.
V mnoha případech nestačí mít správné zařízení a dovedně jej používat. Několik zdánlivě sekundárních faktorů bude mít obvykle významný dopad na dosažení požadované teploty a vývoj konzistentního, předvídatelného topného systému.
Žádné komentáře