Radiátorové vytápění

Co je inteligentní systém regulace radiátorového vytápění?

Jedná se o sadu moderních, vzájemně kompatibilních, bezdrátových zařízení, která zajišťují efektivní provoz radiátorové topné instalace.

Pomocí radiátorové regulace můžete nastavit individuální provozní režim pro každou zónu. Správně nastavená regulace automaticky radiátor otevírá nebo zavírá v různých časech dne, v různé dny v týdnu. Regulace přesně zvýší nebo sníží teplotu v místnostech podle vašich potřeb. Pokojový termostat může být naprogramován tak, aby pracoval podle jednoho z určených harmonogramů nebo v následujících režimech: manuální, denní/noční vytápění, párty, dovolená nebo ochrana před zamrznutím. Automatická regulace vytápění bude udržovat optimální teplotu v místnostech, čímž získáte řadu výhod oproti tradičnímu vytápění budovy.

Pro koho jsou regulace radiátorového vytápění určeny?

Systém zahrnuje radiátorové hlavice, termostaty nebo pokojová teplotní čidla a nadřazené zařízení (na výběr: Wifi 8S, WiFi 8S p, EU-16S WiFi). Je to řešení pro zákazníky, kteří chtějí zajistit vhodnou teplotu ve svém domě a snížit účty za energie. Systém splňuje také funkci moderního řízení vytápění v hotelech, penzionech, školách, školkách a jiných veřejných a komerčních budovách. Jinými slovy, jedná se o skvělé řešení pro Váš byznys. Úplná kontrola nad teplotou a pohodlná obsluha systému Vám dává řadu výhod.

Jaké jsou výhody regulace radiátorového topení?

Automatická regulace teploty v místnosti má mnoho výhod. Uveďme si ty nejdůležitější.

KOMFORTNÍ TEPLOTA
KOMFORTNÍ TEPLOTA – v místnostech není ani příliš chladno, ani příliš teplo, protože uživatel může libovolně upravovat provozní parametry v závislosti na denní době, účelu místnosti a vlastních preferencích.
ÚPLNÁ KONTROLA NAD TOPENÍM
ÚPLNÁ KONTROLA NAD TOPENÍM – díky regulaci přizpůsobíte provozní parametry svým požadavkům, rychle je upravíte podle svých potřeb, a získáte možnost prohlížet statistiky o chodu systému v konkrétních hodinách během dne.
MOŽNOST VZDÁLENÉHO PŘÍSTUPU
MOŽNOST VZDÁLENÉHO PŘÍSTUPU – aplikace eModul je originální nástroj společnosti TECH Controllers, který umožňuje prohlížení a průběžnou úpravu nastavení z telefonu nebo jiného mobilního zařízení 24 hodin denně.
NIŽŠÍ NÁKLADY
NIŽŠÍ NÁKLADY – vědomým usměrněním toku tepla do místností mnohem lépe využijete vzniklou energii. S radiátorovým topným systémem můžete ušetřit až 20% na vytápění.
ÚSPORA ČASU
ÚSPORA ČASU – díky automatizaci budete rychle a pohodlně řídit parametry topné instalace pomocí termostatu, ovládacího panelu nebo aplikace. Nemusíte chodit do kotelny, abyste měli kontrolu nad celým systémem.
PÉČE O ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
PÉČE O ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ – obezřetné ekologické hospodaření s teplem je důležitou součástí trendu rozumného využívání zdrojů energie. Jejich nadužívání poškozuje životní prostředí.

Jak nainstalovat regulaci radiátorového vytápění?

Instalace bezdrátových radiátorových regulací je hračka. Stačí namontovat hlavici radiátoru na ventil radiátoru, poté vložit baterie a zaregistrovat zařízení v centrální jednotce, která se připojí k vaší domácí WiFi síti. Pokojový termostat nebo čidlo teploty musí být také spárován s centrální jednotkou. V závislosti na zvoleném modelu centrální jednotky může radiátorový systém podporovat maximálně 8, 16 nebo více topných zón (místností). Automatizace funguje efektivně s každým modelem radiátoru resp. termostatického ventilu, protože investor spolu s hlavicí (servopohonem) obdrží také speciální adaptéry.

OČIMA ODBORNÍKA

Každý rok pozorujeme stoupající zájem o náš radiátorový systém. Náklady na vytápění budov během sezóny spotřebují obrovskou část rodinného nebo firemního rozpočtu a díky automatizaci je lze reálně snížit. Dokazují to mimo jiné i výzkumy o efektivnosti systému vedený ve dvou mateřských školách v Krakově a také ve studentském domově. Důležité je, že systém funguje bezdrátově, takže jej lze nainstalovat prakticky do každé budovy.

FAQ

Bude systém efektivně fungovat s jakýmkoli modelem radiátoru?

Ano. Radiátorový systém naší společnosti je vhodně přizpůsoben pro práci s novějšími modely radiátorů, jakož is těmi, které byly instalovány v místnostech před mnoha lety. Klíčové jsou servohlavice! Efektivní chod zajišťují adaptéry, které jsou uživateli dodávány s každou elektronickou hlavicí STT-869 nebo G-X. Adaptér lze rychle a pohodlně namontovat na ventil radiátoru. Souprava se dodává se 3 typy adaptérů:

  • M30 x 1,5;
  • RTD-N;
  • RA-N.

Lze radiátorový systém ovládat na dálku?

Určitě ano. Aplikace eModul slouží k ovládání topení, když jste mimo domov. Toto moderní řešení vám umožňuje rychle a efektivně kontrolovat teplotu v místnostech kdykoli a kdekoli. Teploty můžete pohodlně upravovat v závislosti na vašich aktuálních potřebách a preferencích na dálku. Stačí mít po ruce mobilní zařízení - telefon, tablet nebo notebook s přístupem na internet. Každá regulace radiátorového vytápění má zabudované WiFi.

Kde mohu nainstalovat regulace radiátorového topení?

Regulace radiátorového vytápění jsou technologicky vyspělá zařízení, proto je nejlepší, když je nainstaluje instalatér. V případě radiátorového systému je však instalace tak jednoduchá, že ji zvládne každý. Stačí nainstalovat radiátorové servopohony (STT-869 nebo G-X) na ventil radiátoru a následně je zaregistrovat v hlavním zařízení: WiFi 8S, ST-16 S WiFi nebo Sinum, které se následně připojí k vaší domácí WiFi síti. Aby systém fungoval efektivně, stačí do zóny nainstalovat čidlo teploty nebo termostat, kde můžete neustále sledovat, zda je teplota v místnosti v souladu s nastavenou teplotou.

Jaký je rozdíl mezi radiátorovými a podlahovými regulacemi?

Každá regulace vytápění od TECH Controllers je připravena ke správnému fungování v předurčeném topném systému. Základní sestava prvků radiátorového systému je: hlavice radiátoru (namontovaná na ventilu radiátoru), čidlo teploty nebo prostorový termostat (k měření úrovně teploty) a centrální jednotka (hlavní regulace). Za zmínku stojí, že radiátorový systém funguje bezdrátově a lze jej jednoduše nainstalovat do jakékoli budovy bez nákladné a problematické rekonstrukce. V případě podlahového vytápění je hlavním zařízením centrální jednotka a podřízenými zařízeními jsou pokojové termostaty nebo prostorová teplotní čidla a termoelektrické pohony určené k instalaci na ventily. Radiátorové i podlahové topení lze efektivně řídit.

Jaké požadavky musí splňovat radiátory?

Existuje mnoho různých dokumentů, které upravují pravidla uvádění radiátorů na trh. Jedním z nejdůležitějších je Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č.j. 305/2011 ze dne 9. března 2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky uvádění stavebních výrobků na trh a kterým se zrušuje směrnice Rady 89/106/EHS.

Jak připravit radiátorové topení na zimu?

Radiátory se vyplatí připravit na provoz během topné sezóny v dostatečném předstihu. Toto vlastně platí pro celý topný systém. V první řadě se po delším nepoužívání radiátorů vyplatí je otřít vlhkým hadříkem, abyste se zbavili nahromaděného prachu. Pokud tento krok přeskočíte, zůstane ve vzduchu několik dní po zapnutí topení zápach spáleného prachu. Musíte provádět i jiné činnosti včetně odvzdušňování radiátorů, zvláště pokud během provozu uslyšíte zvuky, pískání nebo bublání vody. Tím, že se radiátory zbaví nahromaděného vzduchu, budou pracovat efektivněji a vytápět po celé ploše. Někdy, když jsou některé radiátory v systému studené, zatímco jiné jsou horké, je třeba regulovat průtok vody v radiátorech optimální změnou nastavení oběhového čerpadla. Při přípravě topných zdrojů je třeba zkontrolovat také způsob jejich připojení k instalaci a zkontrolovat těsnění.

Jak snížit účty za radiátorové vytápění?

V první řadě instalací termostatů a hlavic na radiátory. Toto je určitě nejefektivnější řešení. Jednoduchá instalace zařízení však nestačí. Je třeba se systém naučit rozumně ovládat a osvojit si správné návyky. V efektivně fungujícím radiátorovém systému můžeme teplotu libovolně upravovat (snižovat nebo zvyšovat) podle našich potřeb. Dočasným snížením teploty, například v noci nebo když jste mimo domov, můžete ušetřit značné množství peněz během celé topné sezóny. Také byste měli pamatovat na to, abyste nebránili cirkulaci vzduchu kolem radiátoru zakrytím tlustými závěsy, těžkým nábytkem nebo prádlem. Překrytí radiátorů způsobí, že ty musí pracovat více, aby vyhřály místnost na nastavenou teplotu, což se následně promítá do vyšších účtů.

Je možné kombinovat radiátorové a podlahové topení?

Určitě ano. V mnoha domech a bytech radiátorový systém spolupracuje s podlahovým vytápěním, čímž zajišťuje členům domácnosti naprostou tepelnou pohodu. Často realizovaným řešením je instalace podlahového vytápění v koupelně nebo předsíni, přičemž do zbývajících místností domu jsou instalovány radiátory nebo rozdělení systému: přízemí s podlahovým vytápěním a patro s radiátorovým vytápěním. Důležité je, že oba systémy lze efektivně řídit například z využitím regulací série L-4X, L-X Wifi, L-12, Sinum… Počet a typ jednotlivých doplňkových prvků zahrnutých v systému (teplotní čidla, termostaty, termoelektrické pohony, bezdrátové pohony) závisí na složitosti systému a počtu místností, které je třeba obsluhovat.